VAT czy ryczałt?

 

VAT czy ryczałt? Co wybrać?

Osoby zakładające działalność często zadają takie pytanie – co wybrać, VAT czy ryczałt?

Pytający zakłada, że możliwe są tylko 2 opcje – albo wybieram ryczałt, albo wybieram VAT, a jeśli będę „na ryczałcie”, to nie mogę wystawiać faktur. Uważają, że ryczałt to ten prosty sposób obliczania swoich podatków, a VAT to już wyższa szkoła jazdy. Sytuacja wygląda nieco inaczej.

Zakładając działalność gospodarczą musisz się zmierzyć z dwoma różnymi podatkami. Jeden to podatek dochodowy, drugi – VAT (podatek od towarów i usług).

Podatek dochodowy

Możesz go opłacać ryczałtem lub na zasadach ogólnych albo liniowo.
* ryczałtem – ­ jest liczony jako procent od sprzedaży (np. 3%, 8,5 %)
* na zasadach ogólnych ­ – oblicza się jako procent od dochodu, czyli  różnicy między wartością sprzedaży a kosztami wg skali – do kwoty 85 528 zł 18%, powyżej tej kwoty 32 %
* liniowo – od całego dochodu liczone jest 19 % podatku

Porównanie podatku opłacanego ryczałtowo i na zasadach ogólnych znajdziesz tutaj:
http://www.epmabiurorachunkowe.pl/uncategorized/zanim­wybierzesz­ryczalt/

Podatek VAT

Podatek od towarów i usług jest zupełnie innym podatkiem niż podatek dochodowy i ma z nim niewiele wspólnego. Rozpoczynając działalność możesz wybrać zwolnienie z tego podatku, dopóki twoja sprzedaż nie przekroczy wartości 150 tys. zł rocznie, i o ile nie sprzedajesz towarów lub usług wyłączonych ze zwolnienia (np. usługi doradcze, złoto, papierosy). Podatek VAT, nie jest podatkiem od zysku, ale od tego, że sprzedajesz towary i usługi.

Odpowiadając na pytanie, czy wybrać ryczałt czy VAT, odpowiadam – możesz wybrać jedno i drugie, żadne, albo jedno – możliwe są różne konfiguracje:

1. ryczałt – tak, VAT-tak (opłacasz podatek dochodowy w formie ryczałtu i jesteś czynnym podatnikiem VAT)

2. ryczałt – tak, VAT-nie (opłacasz podatek dochodowy w formie ryczałtu i jesteś zwolniony z VAT)

3. ryczałt – nie, VAT-tak (opłacasz podatek dochodowy według zasad ogólnych lub liniowo i jesteś czynnym podatnikiem VAT)

4. ryczałt – nie, VAT-nie (opłacasz podatek dochodowy według zasad ogólnych lub liniowo i jesteś zwolniony z VAT)

W każdym z tych przypadków możesz wystawiać faktury. Jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT, wystawiasz faktury z wykazaną kwotą podatku VAT, według stawki odpowiedniej dla sprzedawanego towaru lub usługi (np. 23%, 5%). Natomiast w przypadku skorzystania ze zwolnienia z VAT (niezależnie od tego, w jaki sposób opłacasz podatek dochodowy, czy na zasadach ogólnych, liniowo, czy w formie ryczałtu), również możesz wystawiać faktury, ale nie zawierają one kwoty podatku VAT , bo jesteś z niego zwolniony. Jeśli używasz wzoru faktury zawierającego rubrykę „stawka VAT”, powinieneś zaznaczyć stawkę „zw” i wpisać kwotę podatku 0 zł.

Jeśli nadal masz wątpliwości, zapraszam do kontaktu

Aneta Mikulska

kontakt:

tel. 501-570-059

epma.ksiegowa@gmail.com

2 thoughts on “VAT czy ryczałt?

Comments are closed.